Przeprowadzenie oceny realnej możliwości wykonania projektu i obliczenie zwrotu z inwestycji, zanim położysz na stole swoje pieniądze, jest nie tylko możliwe, ale powinno być obligatoryjne. Pierwszym i niezbędnym krokiem w procesie decyzyjnym rozwoju nieruchomości jest prawidłowe wykonanie studium wykonalności.
Od tego, czy bezbłędnie oszacujesz zwrot z inwestycji, zależą szanse powodzenia Twojego projektu. Co to oznacza? Jako inwestor musisz określić, czy i w jakim zakresie powinieneś tworzyć projekt, czyli czy twój zespół ma narzędzia i zasoby, potrzebne do ukończenia zadania oraz czy postawiony przed wami cel przyniesie zwrot z inwestycji i w jakiej wysokości będzie to zwrot. Dzięki dobrze sporządzonemu raportowi wykonalności zrozumiesz, czy projekt jest dobrym pomysłem i czy jego cele są zgodne ze strategią twojej firmy.
Mądry inwestor
Nikt nie buduje biurowców, hoteli czy bloków mieszkalnych dla zabawy, prawda? A jednak, nadal zdarzają się przedsiębiorcy, którzy zapominają, że układanka pt. „Inwestycja” ma kilka elementów i najważniejszym z nich jest szczegółowa analiza wykonalności, która powinna stanowić fundament projektu inwestycyjnego.
Dlaczego? Załóżmy, że znalazłeś działkę i postanowiłeś wybudować na niej centrum handlowe. Po wstępnych oględzinach wiesz, że działka jest przeznaczona do użytku komercyjnego i w dodatku jest wystarczająco duża. Brzmi sensownie, ale czy te podstawowe informacje wystarczą do określenia wysokości zwrotu z inwestycji? Czy to jest moment, w którym podpiszesz umowę z wykonawcą generalnym i zaczniecie kopać w ziemi? Mamy nadzieję, że nie.
Zanim wylejesz fundamenty w nowej inwestycji, sprawdź, czy i jak bardzo zbudowanie lub rozbudowanie twojego majątku jest możliwe. Studium wykonalności podpowie, czy w okolicy jest wystarczający popyt na twój pomysł oraz czy społeczność w sąsiedztwie będzie wspierała twoje działania. Osoba sporządzająca raport sprawdzi m.in. czynniki demograficzne, finansowe (w tym także kredytowe) oraz prawne (w tym dzierżawy). Szczegółowy audyt, dokonany przed rozpoczęciem projektu deweloperskiego, pokaże możliwości osiągnięcia sukcesu lub zapobiegnie porażce.
Logika i korzyści
Szukanie możliwości rozwoju zawsze wiąże się z ryzykiem. Mądrze wykonane studium wykonalności ma za zadanie zmniejszyć to ryzyko do minimum i podać inwestorowi na tacy jasno określone korzyści i realne zagrożenia, wynikające z potencjalnej inwestycji. W dokumencie przez nas tworzonym, przyglądamy się nie tylko aspektom finansowym, ale również ekonomicznym i politycznym. Określamy, w jakim zakresie i czy w ogóle zadania, stojące przed Tobą jako przedsiębiorcą, są możliwe do zrealizowania. Bierzemy pod uwagę wymogi wykonalności i trwałości efektów projektu, czyli sprawdzamy, czy potencjalna inwestycja będzie miała wpływ na Twoją obecność na rynku.
Chcesz wiedzieć, czy potrzebujesz studium wykonalności? Zadzwoń do nas lub umów się na bezpłatną konsultację: kancelaria@jnpartners.pl
Więcej o studium wykonalności przeczytasz tutaj.
Wycena nieruchomości, pośrednictwo nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami